BRÜKSEL TÜRK KONSOLOSLUĞU RANDEVU ALMA ,SORGULAMA

Tarafından   02/13/2017

BrükselTürk Başkonsolosluğu Konsolosluk Randevu Alma , Sorgulama ve İptal Etme İşlemleri internetten yapılıyor.. Brüksel Türk Konsolosluğu adresi 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles olup , vatandaşlar Brüksel Başkonsolosluğu’ndan randevu almak şartıyla , nüfus , pasaport , vatandaşlık , doğum , evlilik ,askerlik ,adli konular ve noterlik işlemlerini gerçekleştirebilirler.

T.C. Brüksel Başkonsolosluğu’ndan, konsolosluk işlemlerinin en yoğun olduğu pasaport ,askerlik, nüfus, noter ve vatandaşlık servislerinde işlemler artık sadece randevulu sistemle yapılacak. Konsolosluklardan yapılan açıklamaya göre 1 Haziran’dan itibaren bu servislerde “tam zamanlı randevu sistemine” geçildiği yönünde oldu.

Brüksel Başkonsolosluğu Görev Bölgesi ; Brabant Flaman Vilayeti, Brabant- Valon Vilayeti, Liege Vilayeti, Namur Vilayeti, Hainaut Vilayeti, Luxembourg Vilayeti (Vatandaşlar oturdukları adres posta koduna göre görev bölgesi :1000-1999, 3000-3499, 4000-7999) Mesai saatleri dışındaki acil durumlarda Başkonsolosluğun santrali (+32 2 548 93 40) üzerinden Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Konsolosluk Çağrı Merkezi, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. (+90 312 292 29 29)

Artık konsolosluklardan; pasaport ,askerlik, nüfus, noter ve vatandaşlık işlemleri için randevusuz gelen vatandaşların başvuruları kabul edilmeyecek . Evlenme, tebligat ve pasaport teslimat servisleri ise randevusuz hizmet vermeye devam edecek.

Konsolosluklarda askerlik, nüfus, noter ve vatandaşlık işlemlerinde tam zamanlı randevulu dönemi geçen ay başladı.Başkonsolosluktan yapılan yazılı açıklama ile 1 Haziran’dan itibaren bu servislerde tamamen randevu sistemine geçileceğini duyurdu. Bu alanlarda işlem yaptırmak için randevusuz gelen vatandaşların başvuruları kabul edilmeyecek.

Konuyla ilgili açıklama şöyle; “Vatandaşlarımızın başkonsolosluğumuz hizmetlerinden daha rahat faydalanmaları ayrıca iş yerlerinden ya da okullarından izin almaları gereken vatandaşlarımızın da işlemlerini zamanlıca gerçekleştirebilmeleri amacıyla 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren askerlik, nüfus, noter ve vatandaşlık servislerimizde tam zamanlı randevu sistemine geçilecektir” duyurusunda bulundu.

Bu servislerde işlem yaptırmak isteyenlerin konsolosluğa gelmeden önce mutlaka randevu almaları gerektiğinin altını çizen Köln Başkonsolosluğu, “Randevusuz gelenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir” açıklamasına yer verdi.

Brüksel Başkonsolosluğu İletişim Adres/ Telefon /E-Posta Bilgileri

Posta adresi:4, Rue Montoyer
1000 Bruxelles

Telefon:+32 2 548 93 40
Acil durumlarda :(Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde) 06 13 59 38 75 (Adli vaka, Ölüm, Polise intikal durumlarda aranması önemle rica olunur)
Faks:+32 2 512 44 01
E-posta:consulat.bruxelles@mfa.gov.tr

e-KONSOLOSLUK RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Vatandaşların konsolosluk işlemleri için nasıl randevu alacaklarıyla ilgili bilgiler de veren Amsterdam Başkonsolosluğu; “e-Randevu almak için konsolosluk.gov.tr adresindeki konsolosluk işlemleri sitesine girildiğinde sağ tarafta yer alan Ülke (Belçika) ve Temsilcilik (Bürüksel Başkonsolosluğu) seçilmeli, Randevu Al butonuna tıklanmalıdır. e-Posta adresinin doğru yazılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Girilmesi istenen bilgiler eksiksiz tamamlanıp verilen e-posta adresine sistemin gönderdiği şifre girildikten sonra devam butonuna tıklanarak bir sonraki ekrana geçilmelidir. Randevu tarihi ve saati seçildikten sonra onay ekranındaki onayla butonu ile randevu kesinleşmektedir. Alınmış olduğunuz randevular gerekirse aynı siteye girilerek iptal edilebilir.

T.C Brüksel Başkonsolosluğu Konsolosluk Randevu Alma İçin Tıklayınız

Brüksel Başkonsolosluğu’ndan Hangi İşlemler Yapılır?

DOĞUM Doğum işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

NÜFUS Nüfus işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

EVLİLİK Evlilik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

PASAPORT Pasaport işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

ASKERLİK Askerlik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

NOTERLİK Noter işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

T.C.VATANDAŞLIK Vatandaşlık işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

ÖLÜM Ölüm Tescili ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

ADLİ KONULAR Adli sicil belgesi, tebligat işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

DİĞER e-Devlet Şifresi işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

NOTER İŞLEMİ YAPTIRACAKLAR AYRI AYRI RANDEVU ALMALI

Noter servisinde işlem yaptıracak olan herkesin (ortak vekâletname verilmesi halinde dahi) ayrı ayrı randevu alması gerekmektedir. Noterlikte işlem yaptıracak kişilerin sağlık sorunları varsa veya yaşı ilerlemişse işlem yapma yeteneğinin tespiti için akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunu gösteren ayrıntılı, güncel (işlemin yapılacağı gün veya en fazla bir gün önce alınmış) hekim raporu ibraz etmeleri gerekmektedir.

BRÜKSEL TÜRK KONSOLOSLUĞU RANDEVU ALMA ,SORGULAMA” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir