Boston Türk Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı-Nüfus Randevu Alma

Tarafından   06/12/2017

Boston Türk Konsolosluğu yeni kimlik kartı başvurusu TC Boston Başkonsolosluğu Nüfus randevu alma başvuru sorgulama işlemleri online yapılıyor.

Boston Türk Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı alma nüfus cüzdanı değiştirme işlemleri için Boston Başkonsolosluğu nüfus işlemleri bölümünden randevu alınması gerekiyor. Boston Başkonsolosluğu pasaport randevu alma işleminde olduğu gibi yeni kimlik kartları içinde konsolosluktan randevu alınması önem arzediyor..

Yeni kimlik kartlarının yurtiçinde dağıtılmayabaşlmasıyla birlikte yurt dışında da konsolosluklar aracılığıla dağıtımı yapılacak.Yeni kimlik kartı için başvurular konsolosluk randevu sisteminden randevu alınarak yapılıyor.

Yeni kimlik kartı başvurularında TC Boston Başkonsolosluğuna gitmeden önce www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinin sağ üst bölümündeki e-randevu bölümünden randevu alınması,sıra beklemeden, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilebilmesi açısından önem arzetmektedir.

Yeni kimlikler için konsolosluğa müracaat ettikten sonra yaklaşık 15 yada 20 gün içinde aynı konsolosluğa kimlik kartlarınız gönderilecektir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın yeni kimlik kartları adreslerine gönderilirken, yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecektir.

18 yaşından büyüklerin şahsen müracaatı gerekir.
18 Yaşından küçüklerin anne ya da babasının şahsen başvurması şarttır. Anne ve babanın boşanmış olmaları halinde çocuğun mahkeme tarafından tayin edilen velisi çocuk için nüfus cüzdanı başvurusu yapabilmektedir.
Posta ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

E-KONSOLOSLUK RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29
Telefon:

+1 857 250 47 00
Faks:

+1 857 250 4748
E-posta:

consulate.boston@mfa.gov.tr
Başkonsolosluk Posta adresi:
31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlene Kimlik Kartı yurtdışından konsolosluklar üzerinden başvurlarak alınır.. yeni kimlik kartı için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

● Nüfus cüzdanı (uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi vs.)

● Son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraf

● Harç bedeli

YENİ KİMLİK KARTI ŞİFRESİ NEDİR, NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Nüfus cüzdanınızla başvuru yaptığınız yeni kimlik kartı, size teslim edilirken zarfın içerisinde bir PIN koduyla beraber teslim edilecek. Sizden bu şifreyi unutmamanız ve şifrenin yazılı olduğu zarfı kaybetmemeniz istenecektir.

PIN şifrenizin yer aldığı zarf başvuru aşamasında teslim edilecektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. İlk olarak başvuru esnasında PIN şifresi istemeyi unutmayın, size verilen zarfın hiç açılmamış olmasına dikkat edin, zarfınızı kimseyle paylaşmayın, Nüfus Müdürlüklerinde bulunan tanımadığınız hiç kimseye şifreyle ilgili danışmayın ve danışacağınız kişi mutlaka RESMİ GÖREVLİ olsun.

Yeni kimlik şifrenizi kaybederseniz veya unutursanız değiştirmek için Nüfus Müdürlükleri’nde yer alan KİOSKLAR ile işlem sağlamanız gerekecektir. KİOKSLAR bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir