Berlin Büyükelçiliği Başarılı Öğrencilere Ödüllendiriyor

Tarafından   02/26/2017

Almanya’daki başarılı Türk öğrencilere konsololuklar tarafından ödüllendirildi..

Berlin Büyükelçiliği, Almanya’daki 13 başkonsolosluk bölgesinde başarılı öğrencileri her yıl ödüllendiriyor. Ödül, liselerde üstün başarı gösteren öğrencilere veriliyor.

BU yıl Berlin bölgesinden ödülü, Carl von Ossietzky’nin Avrupa Okulu bölümünü 1.3 not ortalamasıyla bitiren Ezgi Cennet Ermiş ile Lessing Gymnasium’dan 1.4 not ortalamasıyla mezun olan Rıdvan Fıratlı aldı.

Öğrencilere ödüllerini, Berlin Başkonsolosluğun’da düzenlenen küçük bir törenle Başkonsolos Mustafa Çelik, Berlin’e bir süre vekaleten başkonsolosluk yapan Ahmet Davaz ve Büyükelçilik Eğitim Müsteşarı Prof. Dr. Cemal Yıldız verdi. Törende kısa bir konuşma yapan Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Türkçe’nin okullarda öğrenilmesinin önemine değindi. Çelik, “Okullarda Türkçe’nin yabancı dil olarak okutulması için daha fazla çaba harcamamız lazım. Anadilini iyi konuşan çocuklar diğer dilleri de iyi öğreniyor. Çocuklarımızın okullardaki başarısı bizi gururlandırıyor. Bu yıl Başkonsolosluğumuza ulaşan başvurular arasından 2015 – 2016 öğrenim yılındaki mezuniyet notları en iyi olan Ezgi ve Rıdvan ödülü almaya hak kazandı” dedi.

Almanya’daki eğitim kurumlarında yaklaşık 600 bin Türkiye kökenli öğrenci bulunduğunu belirten Prof. Dr. Cemal Yıldız ise bunların ancak yüzde 8’inin lise diploması alarak alarak Yüksek öğrenim hakkı elde ettiğini söyledi. Yıldız, “Amacımız bu oranı yükseltmek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir