Almanya Türk Konsoloslukları Askerlik Erteleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Tarafından   03/01/2017

Almanya ‘daki Türk Konsolosluklarından Askerlik Erteleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri Nasıl yapılır Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışında yaşayan (Almanya), askerlik çağına gelmiş Türk vatandaşı erkekleri yakından ilgilendiren , askerlik erteleme ve dövizle askerlik işlemleri için gerekli belgeler ve harçlar hakında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan edinebilirsiniz? Almanya’da yaşayan ve askerli hizmeti yapmakla yükümlü Türk vatandaşlarının yapması gereken işlemler ve gerekli belgeler neler işte ayrıntıları…

Almanya’da hizmet veren aşağıda adı geçen konsolosluklarımızdan askerlik ertleme veya dövizle askerlik İşlemleri için, konsolosluk randevu sayfasından mutlaka uygun gün ve tarih için randevu alınması gerekmektedir.

Berlin Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Düsseldorf Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Essen Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Hamburg Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Frankfurt Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Hannover Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Karlsruhe Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Köln Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Mainz Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Münih Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Münster Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Stuttgart Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri

Nürnberg Başkonsolosluğu Askerlik Ertleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri için konsolosluk randevu sayfasından mutlaka uygun gün ve tarih için randevu alınması gerekmektedir.

ASKERLİK ERTELEMESİ İÇİN GEREKEN BELGELER

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN:
1. Nüfus cüzdanı
2. Pasaport, oturma ve çalışma izni (Aufenthaltserlaubnis) Eğer ek bir belge (Fiktionsbescheinigung) var ise, o da getirilmelidir.
3. 3 adet fotoğraf (sadece ilk askerlik ertelemesi için gereklidir)

BİRDEN FAZLA TABİYETLİ (ÇİFTE VATANDAŞ) KİŞİLER İÇİN:
1. Nüfus cüzdanı ve Alman kimliği (Personalausweis)
2. Meldebescheinigung (güncel tarihli)
3. 3 adet fotoğraf
4. Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungs-urkunde). Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız, doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)
5. Doğum yeriniz Almanya dışında ise Bürgeramt’tan alacağınız Almanya’ya ilk geldiğiniz tarihi gösteren belge (Bescheinigung aus dem Melderegister seit der Einreise in die Bundesrepublik Deutschland)

DÖVİZLE ASKERLİK MÜRACAATI İÇİN GEREKEN BELGELER

1. T.C. NÜFUS CÜZDANI VE PASAPORT
BİRDEN FAZLA TABİYETLİ (ÇİFTE VATANDAŞ) KİŞİLER İÇİN: T.C. nüfus cüzdanı ve Alman kimliği (Personalausweis) ve Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde). Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız, doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)
2. 3 adet fotoğraf
3. Rentenversicherungsverlauf (KNOBELSDORFFSTRASSE 92, 14059 BERLIN, U-Bahnhof Kaiserdamm adresindeki Rentenversicherungsanstalt’tan alınacak)
4. İşyerinizden alacağınız, çalıştığınıza dair belge (Arbeitsbescheinigung). Çalışmıyorsanız Bewilligungsbescheid. İşyeri sahibiyseniz Gewerbeanmeldung ve ne zamandan beri işyeri sahibi olduğunuza dair vergi dairesinden (Finanzamt) tasdikli belge (örneği Başkonsolosluğumuzdan alabilirsiniz).
5. Evraklarınızı tamamlayıp başkonsolosluğumuza teslim ettiğinizde, İş Bankasına para yatırmanız için size ödeme dekontu düzenlenecektir. Parayı İş Bankasına nakit yatırmanız gerekir, havale (Überweisung) yapılmayacaktır.

ALMANYA’DA YAPILAN ASKERLİK HİZMETİNİN TÜRKİYE’DE TANITILMASI İÇİN GEREKEN BELGELER
1. Nüfus cüzdanı ve Alman kimliği (Personalausweis)
2. 3 adet fotoğraf
3. Einberufungs- /Musterungsbescheid
4. Wehr- / Zivildienstzeitbescheinigung
5. Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungs-urkunde). Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız, doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)
6. Doğum yeriniz Almanya dışında ise Bürgeramt’tan alacağınız Almanya’ya ilk geldiğiniz tarihi gösteren belge (Bescheinigung aus dem Melderegister seit der Einreise in die Bundesrepublik Deutschland)

Almanya Türk Konsoloslukları Askerlik Erteleme ve Dövizle Askerlik İşlemleri” da bir yorum

 1. Peymaner

  Iyi aksamlar. Ben Wiesbaden Hessen den Asketik Uzatma icin basvuru yapmak istiyordum. Mainz da yapabilirmiyim yoksa Frankfurt Main da mi yapmaliyim? Selamlar

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   Size een yakın konsolosluktan tüm işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Hali

  Askerlik ertelemesini 20 yasini doldurup gec ertelemeye gidenin ne yapmasi gerekir para cezasi aliniyormu??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir