ALMANYA NÜRNBERG TÜRK BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU ALMA-YENİ KİMLİK KARTI

Tarafından   09/20/2017

Almanya Nürnberg Türk Başkonsolosluğu Nüfus Randevu Alma ve başvuru sorgulama işlemleri internetten yapılıyor. Nürnberg Türk Başkonsolosluğu ‘ndan Yeni kimlik kartı çıkartmak için gerekli belgeler neler? Almanya Nürnberg Türk Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı Randevu için başvuracak vatandaşlar Dışişleri Bakanlığı’nın merkezi randevu alma sayfasından (https://www.konsolosluk.gov.tr/ ) işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Türkiye’de yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmaya başlamasıyla birlikte yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarınada e-kimlik kartı dağıtılma işlemleri için başvurular alınmaya başlıyor.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları yeni kimlik kartlarını kendilerine en yakın Türk konsolosluğuna başvuruda bulanarak alabilecek.Yeni kimlik kartları pasaportlarda olduğu gibi tek bir merkezde basımı yapılmakta olup bu nedenle başvurlar randevu ile yapılıyor.

YENİ KİMLİK KARTI ALMAK NE KADAR?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ücretler ve harçlar konsololsuk randevu alma sayfasından öğrenebilirsiniz. kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için de ayrıca harç ve posta ücreti ödenecek.

Yeni kimlik kartı  basımı tamamlandıktan sonra başvuruda bulunulan konsolosluğa gönderilecek. Yeni kimlik kartlarının teslim süresi 15-20 gün olarak hesaplansada yoğunluğa göre işlem süresi uzayabiliyor.

TC NÜRNBERG BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU ALMA LİNKİ

ÇİPLİ KİMLİK BAŞVURUSUNDA GEREKENLER NELER?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi). Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek.

Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu yurtdışında konsolosluklarda yurt içinde ise ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Yeni kimlik kartının geçerlilik süresi on yıl olacak.

YENİ KİMLİK SONRASI ESKİ KİMLİĞİM NE OLACAK?

Kaybolan kimlik yerine yeni nüfus cüzdanı çıkarıldığı taktirde kaybettiğiniz eski nüfus cüzdanınız hukuken geçersiz olur. Nüfus cüzdanları çıkarılırken, çıkarıldığı tarih, nüfus cüzdan seri no ile no bölümleri mevcuttur. Yine arka tarafında da başka sayılar bulunur. Yeni bir kimlik verildiği taktirde bu rakamlar değişir. Bu nedenle bankalar nezdinde durumu ele alırsak özellikle nüfus cüzdanı seri numarasıyla bir takım güvenlik soruları sorulabileceğinden çalınma sonrası çıkardığınız yeni kimliğinizi bankalara da bildirebilirsiniz.

YENİ KİMLİK KARTININ ÖZELLİĞİ NE?

Eski kimlik kartları “Nüfus cüzdanı” olarak tanımlanırken, yeni kartlar “T.C. Kimlik Kartı” olarak ifade ediliyor. Banka kartı boyutundaki yeni kimliklerin taşıması da kolay olacak. Eski kimlikler de mavi ve pembe renk ayrımları ve cinsiyet ifade etme durumları varken yeni kimlikler turkuaz olan standart tek renkte üretildi. Yeni kimlik kartlarında nüfus cüzdanından farklı olarak din hanesi bulunmayacak. Yeni kimliklerin çiplerinde biyometrik veri olarak tanımlanan sadece şahsa özgü damar izi, avuç damar izi gibi taklit edilmesi mümkün olmayan veriler saklanacak. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı yeni kimlik sahtecilik yapanları üzecek.

YENİ KİMLİK PIN ŞİFRESİNİ UNUTANLAR NE YAPMALI?

PIN şifrenizi unuttuğunuzda, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenileyebilirsiniz.

PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.

PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.

Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyin ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayın.

PIN ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmeniz işlem güvenliğiniz açısında yararlı olacaktır. İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz.

PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.

PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.

Kiosklarda şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir