Ak Parti Bürüksel ’de Yurtdışı Temsilciliği Açtı

Tarafından   08/15/2017

Ak Parti Bürüksel ’de Yurtdışı Temsilciliği Açtı

Brüksel’de ilk yurtdışı temsilciliğini açan AK Parti, 6 ülkede daha yeni temsilcilik açmaya hazırlanıyor.. Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda alındı. İlk etapta, Azerbaycan, Avrupa, Balkan ülkeleri ve Amerika’da temsilcilik için düğmeye basıldı…

A HABER – AK Parti dünyaya açılıyor. Yurt dışında 6 yeni temsilcilik daha açılacak.

Talimat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Hafta içi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında, AK Parti’nin yurt dışı temsilciliklerine yönelik çalışmaların hızlandırılması kararı alındı.

İlk etapta, Azerbaycan, Avrupa, Balkan ülkeleri ve ABD’de temsilcilik için düğmeye basıldı.
AK Parti yurt dışında ilk temsilciliğini 2015 yılında Brüksel’de açmıştı.

Avrupa’daki ikinci temsilciliğin Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Almanya’da açılması gündemde ….

Açılacak temsilcilikler AK Parti’nin, gurbetçi vatandaşlarla daha yakın iletişim kurmasında da etkili olacak.

Türkiye aleyhindeki FETÖ propagandalarının önüne geçilmesi konusunda temsilcilikler etkin rol üstlenecek.

Temsilcilikler yurt dışında yapılacak etkinliklerle de bizzat ilgilenecek.

Böylece 16 Nisan referandumu öncesi Hollanda ile yaşanan gerilim benzeri krizlerin tekrarlanmasının önüne geçilebilecek.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Ak Parti Brüksel temsilciliği faaliyetlerine başladı. Ak Parti AB temsilcisi Zafer Sırakaya olurken, Asiye Bilgin Temsilci yardımcısı olarak Ak Partiyi Avrupa Birliğinin başkenti kabul edilen Brüksel’de temsil edecek.
Ak Parti Brüksel temsilciliği Avrupa Birliği Komisyonunun Türkiye 2014 Yılı İlerleme Raporu hakkında bir Basın bildirisi yayınladı. Bildiriyi okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

Avrupa Birliği Komisyonu ‘Türkiye 2014 Yılı İlerleme Raporu’ belgesini yayınladı.
Aday ülkelerin AB üyeliğine hazırlık sürecinde kaydettiği ilerlemeler hakkında bilgi veren İlerleme Raporu, 1998 yılından bu yana Türkiye adına 17 kez yayınlanmıştır.

10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmiştir. Aynı yıl içerisinde Avrupa Birliği Komisyonu da yeniden seçilmiştir. AK Parti`nin Türkiye-AB ilişkilerinin, Jean-Claude Juncker başkanlığındaki Komisyon döneminde gelişeceğine ve güçleneceğine inancı tamdır. Komisyon’un yapıcı duruşu ile müzakere sürecini destekleyeceğine ve ilişkileri ileriye taşıyacağına inanıyoruz.

Uluslar arası toplum zor bir süreçten geçmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye-AB ilişkileri daha da bir önem kazanmıştır. Türkiye, önemli bir siyasi aktör ve bölgesel güç olmasının yanı sıra, enerji alanında transit ülke olma önemine de sahiptir. Türkiye ekonomik dinamizmi ve siyasi istikrarı birlikte sağlama başarısını göstermiş olan bir ülkedir . Bu yönüyle de Türkiye Avrupa için önemli bir kazanımdır.

Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu reformların İlerleme Raporu’na olumlu
yansıdığını gözlemlemekteyiz. İlerleme Raporu’nda yer alan ve hukukun üstünlüğünü vurgulayan notları dikkatle takip ediyoruz. AK Parti her zaman güçler ayrılığı ilkesini önemsemiş ve reformlarını bu yönde gerçekleştirmiştir. Ne yürütmenin yargı üzerinde ne de yargının yürütme üzerinde tahakkümü kabul edilemez bir kuraldır.
Avrupa Komisyonu’nun yayınlamış olduğu İlerleme Raporu, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi reformları için önemli bir gösterge oluşturmaktadır.
Türkiye’nin uzun soluklu AB üyelik sürecine, en büyük katkıyı AK Parti sağlamıştır.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan TBMM’nin 24. Dönem 5. Yasama Yılı’ın açılışı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada, AB’ye tam üyelik hedefinin Türkiye’nin stratejik hedefi olduğunu ve bu yönde gayretlerin kesintisiz devam edeceğini vurgulamıştır. Siyasi sebeplerden dolayı engellenen fasılların müzakere sürecini çıkmaza soktuğu bir gerçektir. Yeni fasılların açılmasından bağımsız olarak, Türkiye reform sürecini geçmişte olduğu gibi istikrarlı bir şekilde sürdürecektir. Başbakanımız Sn. Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilen yeni AB stratejisi bu kararlılığı vurgulamaktadır.

Avrupa Komisyonu Raporu’nun Türkiye-AB üyelik süreci adına hayırlı olmasını diliyoruz.

AK Parti Brüksel Temsilciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir