2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurdışı Seçim Yeri Kaydı Sorgulama İşlemi

Tarafından   04/20/2018

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurdışı Seçmen Kaydı Sorgulama işlemi başladı mı? Almanya, Hollanda , Fransa , Belçika, İngiltere , Avusturya  , ABD ‘de kimler seçime katılacak? 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları ne zaman açıklanacak? Yurtdışında ikamet eden gurbetciler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimlerde bulundukları ülkelerdeki seçim merkezlerindeki sandıklarda oy kullanabilecekler.

Demokratik hakların en başında gelen seçme ve seçilme hakkı kanunlar çercevesinde belirlenmiş olup,  bireylerin bu haklarını kurallar çercevesinde kullanması sağlanmıştır. Yurtdışında yaşayan milyonlarca Türk Vatandaşı’da yurtiçindeki vatandaşlar gibi oylarını belirlenen sandıklara giderek kullanabiliyorlar.

Vereceğimiz linki kullanarak yurt dışı seçmen kütüğündeki bilgileriniz ile seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan oy kullanacağınız yer bilgilerini görüntüleyebilirsiniz..Sorgulamam e-devlet üzerinden yada Yüksek Seçim Kurumu resmi sayfasından şifresiz yapılıyor.

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Çağrı Merkezi +90 444 99 75 (Bazı ülkelerden +90 312 alan kodu ile arama yapılmaktadır) Çalışma saatleri (TSİ) 09:00-18:00

E-devlet üzerinden seçmen kayıt sorgulama linki için tıklayınız

YKS Seçmen Kaydı sorgulama Sayfası Linki için Tıklayınız

TBMM Genel Kurulu’nda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önerge kabul edilerek, yasalaştı. 24 Haziran’da seçim yapılmasını öngören önerge TBMM’de 386 oyla kabul edildi.

Erken seçim kararı alınmasıyla birlikte propaganda ve seçim kurallarının belirlenmesi gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ilan edilen seçim tarihine göre; seçime gidecek partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, seçmen kütüklerinin yenilenmesi, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusulalarının bastırılması gibi konularda kamuoyunu bilgilendirecek.

24 Haziran 2018 Tarihinde yapılacak seçimde neler oylanacak ya da secilecek?

Türkiye ve yurtdışında , 2017 yılında yapılan referandumla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler Cumhurbaşkanı için aday gösterebilecek. TBMM dışından aday göstermek için noterden onaylı 100 bin imza şartı aranıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adaylar yüzde 50’ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda en yüksek oyu alan aday Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak.

Oy kullanırken Hangi Belgeler Gerekli?

Seçmen kimliğinin tespitinde esas olacak belgeler şunlar, bir defa kimlik belgesi TC kimlik numarasını taşıyacak. Neden? 298 sayılı yasanın 87. maddesinde bu getirildi. Artık kimlik numarasına dayalı olarak biz bütün tespitlerimizi yapıyoruz. Nüfus cüzdanı, eğer seçmen vatandaşlarımız eski kanunun yürürlüğünden önceki nüfus cüzdanları varsa kimlik numarası yoksa bunları bir an önce değiştirmeleri gerekir.

Resmi daire ve iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik belgeleri ama yine kimlik numarası olacak. Pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi ve avukatlık kimlik belgesi gibi, kimlik numarası, soğuk damgası olacak, yani seçmenin kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli de olacak. Bu nitelikteki belgeyle seçmen, sandık kurulu başkanına gittiğinde oyunu kullanacak.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiliyor

24 Haziran 2018 erken seçimleri, 2017 referandumuyla kabul edilen yeni anayasanın da resmi olarak yürürlüğe girmiş olması demek. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek olan “Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi olacak.

Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olurken, başbakanlık makamı da kalkacak. Böylece Binali Yıldırım Türkiye Cumhuriyeti’nin son “Başbakan’ı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir