2018 ALMANYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Tarafından   09/21/2017

2018 Almanya vizesi nasıl alınır? Almanya Konsolosluk randevu işlemleri;  Turistik gezi ,iş gezisi, öğrenci ya da evlilik aile birleşimi vizesi nasıl alınır? Almanya vizesi kaç para ? Almanya vize başvurusu nasıl yapılır gerekli belgeler neler hakkında bilgileri konumuzun içerisinde yer vereceğiz.

Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkeleri tarafından verilen vizeler Shengen Bölgesi vizesi olarak atlandırılıyor.Türk vatandaşlarının Shengen Bölgesi içerisinde en fazla vize başvurusu yaptığı ülke Almanya olarak ilk sırada geliyor..

Türk Vatandaşlarının vize başvurularını yurdışı genellemesi olarak baktığımızda ,vize başvuruları arasında en yoğun talebi gösterdiğimiz Shengen Bölgesi,içinde bulunan ülkelerin bir bölümüyle olan ekonomik, tarih ve sosyal ilişkilerimiz, Avrupa ile olan yakınlığımız ve coğrafi konumumuz ve benzeri birçok nedene dayalı olarak olağan bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Shengen Bölgesi içerisinde ise yukarıda belirttiğimiz gibi en fazla vize başvurusu yaptığımız ülke kesinlikle Almanya olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Almanya dahil olmak üzere Shengen Bölgesini oluşturan 25 ülkenin herhangi birinden alınan vizenin,diğer 25 ülkenin tamamında geçerli olması Avrupa’ya gitmak isteyenler için avantaj gibi gözüküyor.. Avrupa Birliği kapsamında tüm bu ülkelere yapılan vize başvurularının Shengen Vizesi adı altında değerlendirilmektedir.

25 ülkede gecerli olmasından dolayı Shengen Vizesi almak tabiki öyle çok kolay olmuyor .Dünyada en zor verilen vizeler arasında ön sıralarda yer alan Shengen Vizesi ,başvuru koşulları , başvurudan sonra ki takip süreciyle başvuruda bulunan vatandaşlara zorluyor.

Türkiye’de hizmet veren Almanya Konsoloslukları arasında, vize işlemleri yapmaya yetkili üç konsolosluk bulunuyor. Bunlar ikamet bölgesine göre, coğrafi yakınlığa göre üç ayrı bölgeye hizmet sunuyorlar. Vize başvurularının, bulunulan bölgeye göre, ilgili Alman Konsolosluğu’na yapılması çok önemli bir ayrıntıdır. Yanlış konsolosluğa yapılan başvurular reddedildiği gibi, başvurunuzun sonraki süreçlerinde de istemediğiniz durumla karşılaşmanıza neden olacaktır..

Başvuru esnasında gereken belgelerin yeterli ve eksiksiz olması, belgelerin istenilen nitelikleri karşılaması, usulune uygun şekilde hazırlanıp sunulmasının yanı sıra belgelerin sunulmasının ardından, Alman Konsolosluğu Randevu sistemi aracılığıyla, gerekli randevunun alınması işlemleri, alınan randevuya iştirak etmek ve her biri için ayrı derecede hassasiyetle yaklaşılması gereken ayrıntılardır.

Tüm bu detaylara dikkat etmek ve ciddiye almak, takip sürecinin başarılı bir şekilde geçilmesine ve vize başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasında çok önemli rol oynar.

İtalya ve Almanya vize başvuruları için yetkilendirilmiş olan idata web platformu aracılığıyla, bu ülkelere yapılacak geçici ve kısa süreli başvuruların yapılabilmesini ve ayrıca randevu talep edilebilmesi sağlanıyor.

Bununla birlikte gerekli belge ve bilgilerin hazırlanmadan önce, hiçbir vize başvurusu yapılmamasının önemli olduğu unutulmamalı, başvurunun ardından ise, mutlaka hassas bir şekilde süreci takip etmeye devam etmelidir. Bu noktada, henüz başvuru öncesinden itibaren uzman bir danışman kuruluştan yardım almanız, başvurunuzun olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlanabilmesi açılarından önemli bir detaydır.

ALMANYA KONSOLOSLUĞU RESMİ İNTERNET SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ…

ALMANYA VİZE BAŞVURUSU İÇİN RANDEVU ALMA SAYFASI

Almanya konsolosluğu vize randevu çeşitli nedenler ötürü yetkili Alman konsolosluklarına başvuruda bulunmak isteyen Türk, Alman ve diğer ülke vatandaşlarının alması zorunlu olan randevu türüdür. Randevu alabileceğiniz durumlar;

Almanya Schengen Vizesi
Almanya oturum kartı belgesi işlemleri
Almanya geri dönüş vizesi
Almanya aile birleşimi
Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
Hukuk İşlemleri
Almanya Pasaport ve Kimlik Belgesi İşlemleri
Ve Diğer konsolosluk işlemleri için

Randevu talep edebilirsiniz. Almanya konsolosluk işlemleriniz için öncelikle hangi Alman konsolosluğunun yetki alanında olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.
Almanya Vize Başvuru Merkezi

Buradan doksan gün ve daha kısa süreli Almanya vize başvurusu ve diğer konsolosluk işlemleriniz için bu kurum üzerinden randevu alarak başvuruda bulunabilirsiniz.
0850 304 38 39

Başvurusunu aracı kurum üzerinden gerçekleştirmek istemeyenler veya diğer pasaport ve oturum işlemleri, geri dönüş vizesi, aile birleşimi, soyadı değişikliği, hukuki işlemler, süre uzatma ve yenileme veya çeşitli nedenlerinden ötürü konsolosluk randevusu almak isteyenler.

Randevu alarak işlem yapabileceğiniz Alman Konsoloslukları:

Ankara Almanya Konsolosluğu Randevu
İstanbul Almanya Konsolosluğu Randevu
İzmir Almanya Konsolosluğu Randevu

Detaylı bilgi ve randevu için yukarıda bulunan iletişim numarasını arayabilir veya alt bölümden işlemlere kendiniz devam edebilirsiniz.
Almanya Konsolosluk Randevusu

STANDART EVRAKLAR

□  PASAPORT 
Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.
18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

□  BAŞVURU FORMU 
Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

□  BİOMETRİK FOTOĞRAF  
Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu
Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için iDATA ofislerinden destek alabilirsiniz.

□  SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI
En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.
Not: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)
Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

□  VİZE HARCI  
Başvurunuz esnasında iDATA ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

ARAÇ BİLGİLERİ

□  SEYAHAT REZERVASYONLARI
Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

□  KONAKLAMA BELGELERİ
Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

□  BANKA DÖKÜMÜ  
Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

□  ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ 
Çalıştığınız kurumdan temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

□  MAAŞ BORDROLARI
Son 3 aya ait kaşeli imzalı maaş bodroları ibraz edilmelidir.

□  EK GELİR BELGELERİ
Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir