2017 Anayasa Değişikliği için referandumda yurtdışında kimler oy verecek ?

Tarafından   01/21/2017

2017 yılında yapılacak olan referandumda yeni anayasa değişikliği için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarıda oy kullanabilecek.Peki yurtdışında kimler oy kullanabilir ? Mavi kart taşıyan vatandaşlar yurtdışından oy kullanabilir mi ? referandum-icin-yurtdisi-secmen-sorgulama-girisi

Yurt dışında yaşayan ve adres değişikliği yapmaması nedeniyle anayasa değişikliği için yapılması planlanan referandumda oy kullanamayacak yaklaşık 1 milyon seçmenin oy kullanmasının önü açıldı.

Yurtdışı Seçmen Sorgulama Sayfası İçin Tıklayınız

Anayasa değişikliklerinin referandum süreci için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kolları sıvadı. 2 Nisan için hazırlık yapılıyor. Anayasa’ya ‘evet’ diyenler beyaz bölüme, ‘Hayır’ diyenler ise kahverengi bölüme mühür basacak.

‘Anayasa değişikliği teklifi Meclis’ten geçmezse erken seçim kapıda’ Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un geçici maddesinde yer alan “31/12/2016 son tarih olmak üzere milletvekili genel seçimi, cumhurbaşkanlığı seçimi ve halk oylamalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 35. maddesindeki hükümlerle sınırlı kalınmaksızın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası esas alınarak veya mevcut bilgilerle Yurt Dışı Seçmen Kütüğü oluşturulabilir” hükmü gereğince 31 Aralık 2016 tarihinden sonra yurt dışında yaşayan ve adres değişikliği yapmayan 1 milyon seçmen oy kullanamaz duruma düştü.

Resmi Gazete’de 6 Ocak’ta yayımlanan 680 sayılı KHK ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 49. maddesinin mülga üçüncü fıkrası “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları, yaşadıkları ülkede kullanılan adres verilerine veya o ülke ve bağlı olduğu temsilcilik bilgisine göre tutulur” şeklinde değiştirildi. Bu değişikliğin ardından yurt dışında yaşayan ancak oy kullanamayacak durumda olan 1 milyon seçmen, anayasa değişikliğine ilişkin yapılması planlanan referandumda oy kullanabilecek.

TBMM Genel Kurulunda önümüzdeki hafta sonu tamamlanması beklenen Anayasa değişikliğinin Şubat başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması durumunda, 2 Nisan’da referanduma sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Anayasaya göre, Cumhurbaşkanının anayasa değişikliklerini halkoyuna sunulması kararından 60 gün sonra referanduma gidilmesi gerekiyor. YSK da tüm hazırlıklarını 2 Nisan veya 9 Nisan tarihine göre yapıyor. YSK yetkilileri, referandum sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin 30 civarında genelge hazırlandığını dile getirdi. İl, ilçe seçim kurulları, sandık kurulları, oy kullanma saatleri, referandum sonuçlarının birleştirilmesi, denetlenmesi, seçmen listeleri ve sandık güvenliği gibi konularda YSK bir dizi genelge yayınlanacak.

YURT DIŞI SEÇMENLER
YSK, adres bilgisi olmayan yurtdışı seçmenlerin kimlik bilgileri ile oy kullanmasını öngören düzenlemenin iptali için CHP’nin yaptığı başvuruyu ise reddetti. Hükümetin geçtiğimiz günlerde yayınladığı KHK’da, yurt dışındaki seçmenlerden adres bilgisi olmayanların Türkiye’nin yurt dışı temsilciliklerinde kayıtlı kimlik bilgileri ile oy kullanabilmesine yönelik düzenleme yapılmıştı. CHP, bu düzenlemenin, ‘Seçimlere bir yıl kala seçim yasasında yapılan değişikliklerin uygulanmayacağına’ yönelik anayasa hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi için YSK’ya başvurmuştu. YSK, CHP’nin bu başvurusunu reddetti. YSK yetkilileri, seçim yasasında bir değişiklik yapılmadığını, KHK’daki düzenlemenin nüfus kanunda bir değişiklik içerdiğini belirterek, CHP’nin başvurusunun reddedildiğini dile getirdi.

GURBETÇİYE SANDIK YOLU
AK Parti kurmayları, yurt dışı seçmenleri ile ilgili yapılan düzenlemenin gerekçesini şöyle anlattı: Yurt dışında seçmen kütüğünü oluşturmak için yerleşik adres bilgilerinin bulunması şartı var. Geçmişte Meclis’ten çıkarılan bir yasa ile bu hüküm, 31 Aralık 2016’ya kadar askıya alınmıştı. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde böylece, yurt dışında yaşayan seçmenler, adres bilgileri olmasa da, büyükelçiliklerdeki kimlik bilgileri ile oy kullanabildi. Ancak süre 31 Aralık’ta bitince referandumda 980 bin seçmenin sandığa gidememesi riski oluştu. Yani adres bilgisi olmadığı için seçmen kütüğünde isimleri çıkmayanlar referandumda oy kullanamayacaktı. KHK ile getirilen düzenleme ile yurt dışındaki seçmenlerin adres bilgileri olmasa bile Türkiye’nin yurt dışındaki temsilciliklerindeki kayıtlı kimlik bilgileri ile oy kullanmalarına imkân sağlandı.

PUSULALAR HAZIR
Referandumda kullanılacak oy pusulaları da hazır hale getirildi. Pusulada, kahverengi ve beyaz renkte bölümler olacak. Anayasa’ya ‘evet’ diyenler beyaz bölüme, ‘Hayır’ diyenler ise kahverengi bölüme mühür basacak.

2017 Anayasa Değişikliği için referandumda yurtdışında kimler oy verecek ?” da bir yorum

 1. kemal saygin

  refarandum da oy kullanmak icin rendevu almak mecburiyeti varmi ? 27- 03 -2017 den 09 -04 -2017 ye kadar
  saat 9 dan – saat 20 ye kadar ISTENILEN BIR GÜN GELIP OY KULLANILABILIRMI ?
  vereceginiz cevap icin simdiden tesekkürler.

 2. Rıza

  İngiltere’de 13.asırda (1215 de MAGNA CARTA LİBERTATUM ile) BÜYÜK FERMANLA kralın yetkileri sınırlandırılmıştır. Biz ise sekiz asır sonra bir kişiye (C.Başa) büyük ,olmadı daha büyük yetkiler veriyoruz. Demek ki hürriyet, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini hazmedememişiz. Fark burada.

  1. Semsettıinn bingül

   Şerfsizlerin tuzu kuru hayır diyorsunuz nerden nereye geldik bir bakın . Türk’ün Türk’te başka dostu olmaz . Sen hariç ..önce oku ondan sonra karar ver .

   1. Fadime Saka

    Nerden nereye geldik ki egitim,saglik,hukuk,milli güvenlik ekonomi cökmüs,yolsuzluklar ortada,halk aclik sinirinda ülkede darbe girisimi olmus.Bunlari da geciyorum neden sadece 1 kisiye tüm ülkeyi verelim,yasalara suan bile uymayan bir kisiye üstelik.hadi simdiki Cumhurbaskanini seviyorsun herseyi kabulum diyorsun, kimse ölümsüz degil 10 yil 20 yil sonra o makamda kim oturacak! Tek kisiye yetki verilmesi herzaman tehlikedir, bu hangi görüsten olursa olsun.Ülke yönetimini kisilere göre degistirmek hicbir akli basinda insanin onaylayacagi bir durum olamaz.Ülkelerin dostlugu olmaz o zaten söz gelimidir,ama iyi iliskiler kurmamak zarardir,politika iletisim ve yönetim sanatidir ve eger uluslararasi politika yapilamiyorsa bu basarisizliktir.

 3. ben

  propaganda yapma serefsiz once neye evet -hayir dedigini bil, 18 maddeyi oku ondan sonar bidi bidi et. c.baskaninin yetkilerui armiyor dahada kisitlaniyor, denetlenebilirlik geliyor. sana verilen salatayi yiyorsun ama ne yedigini bilmiyorsun, sadace hayir de cunku akil hocaniz size oyle de dedigi icin.

  1. Serkan

   Kardedim sen bana 18 maddede cb nı denetleyen bir Naddel Hoster haklisin der im istersen sen birdaha oku o maddeleri

  2. Mustafa Kemal A.

   Geri zekalı aptal. Sen okudun mu? Okumamışsın ki öyle aptal aptal yazıyorsun. Şerefsizlik de kufurlerinin bin katı sana iade ediyorum. Vatan haini Pezevenk seni

  3. Fadime Saka

   Senin, Cumhurbaskanin suan ki yetkilerinden ve anayasa degisikligi ile alacagi yetkilerden hic haberin yok belli ki.Bence sen ac bir oku hatta 2 kere oku.Cumhurbaskanini kendi partisi denetleyecek buna mi denetim diyorsun.Istedigi kanunu cikarma,kaldirma,TBMM tüzügünü degistirme yetkisine sahip olacak,dolayli yollardanMeclis .Milletvekili cogunluguyla özel af cikarabilecek meclis,Denetimden suclu cikan bile olsa hic üzülme meclis toplanip af cikaracak zaten her yerden garantili.Idam cezasida cikar cok gecmeden 2,3 kisiyi de asarlar kimsenin sesi cikmaz.Padisahim cok yasa diye bagirirsiniz artik.

 4. Hikmet

  Fransa ´ da yaşıyorum ikametgahım Türkiye , adres değişikliğini yapmadım bu seçimlerde oy kullanma imkanım varmı yurt dışında?

 5. Ekrem

  Referandumda oy kullanmak istiyorum!!!!!
  almanyada konsolosluğa sordum kullanamassın dediler.
  Cünkü adres değişikliğiniz yapılmamış.
  Benim durumumda olan bir sürü vatandaş var!!! Madem bunun belirli bir zamanı var neden hic bir yerde Vatandaşları bilgilendirmiyorsunuz!!! Hic bir Haber kanalinde hic bir gastede yok böyle bisey! Biz nerden bilelim? Konsolosluktaki beyefendiye sordum böyle, biz burdayız sürekli konsolosluğun sayfasına gireceksin, bakacaksın nasıl değişikler var. Başka işim gücüm yok sizi takip edeceyim, oldu! Siz bizi takip edin sizin işiniz o!!!
  Hic birsey yapmıyorsan bari medyada yayınlat haber konusu olsun!

 6. adnan

  Yurtdisinda yasiyoruz,oglum 18 yasinda ama nüfus cüzdaninda fotografi ve Tc numarasi yok.Bu referandumda oy kullanabilecek mi? Cevap iicin tesekkürler.

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   Nüfus cüzdanını değiştirmesi gerekiyor.TC kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanları hiç bir yerde kullanılamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir